حمله به اوکراین؛ فرصتی برای متحدان روسیه

0
مزرعه سبز: جنگ در اوکراین به مهم‌ترین خبر روز تبدیل شده است. بسیاری از کشورهای اروپایی این جنگ را محکوم کرده و خواستار توقف آن شده‌اند.
یادداشت/ نادر کریمی جونی؛ کارشناس اقتصاد کشاورزی: تقریباً تمام کشورهای اروپایی، پوتین را در آغاز این جنگ مقصر می‌دانند و می‌گویند مسکو باید بلافاصله اوکراین را ترک، حمله‌های خود را متوقف و از دخالت در امور داخلی اوکراین پرهیز کند.
این کشورها همچنین تصریح می‌کنند که روسیه را مورد سخت‌ترین تحریم‌ها قرار می‌دهند. این تحریم‌ها البته شامل تحریم‌های سیاسی مقامات و تحریم‌های اقتصادی است. در این صورت، اقلامی که تاکنون از کشورها اروپایی وارد می‌کرد مانند سبزی‌جات تازه می‌باید از کشورهای دیگر وارد کند و اقلامی که به این کشورها صادر می‌کرد، مانند گندم را از این پس باید به کشورهای دیگر صادر کند و مشتری یا مشتریان جدیدی برای آن پیدا نماید.
اما همین نیاز برخی کشورها به محصولات روسیه باعث شده تا درمورد محکوم کردن اقدام پوتین برای حمله به اوکراین با احتیاط بیش‌تری رفتار و از محکوم کردن این اقدام پرهیز کنند؛ به عنوان مثال ترکیه و برخی کشورهای آسیایی مرکزی که گندم و غلات روسی وابسته هستند، در روزهای اخیر با احتیاط درباره اقدام روسیه در حمله به اوکراین صحبت کرده و از تندروی در این باره پرهیز کرده‌اند.
این اقدام البته از نظر روسیه دور نمانده و مسکو روابط خویش با این کشورها را حفظ کرده است. در مواردی مسکو بلافاصله حمایت از اوکراین و محکومیت حمله به این کشورها را تلافی کرده است؛ مانند وقتی اسرائیل از کی‌اف حمایت کرد و روسیه بلافاصله اعلام کرد که حاکمیت اسرائیل را بر بلندی‌های جولان به رسمیت نمی‌شناسند.
البته مسکو پیش از این هم با تحریم‌ها اقتصادی اروپا و آمریکا مواجه شده و به همین دلیل گمان نمی‌رود که این تحریم‌ها مسکو را شگفت‌زده کرده باشد و یا رهبران روسیه را در موقعیت چالش برانگیزی قرار داده باشد.
در مقابل کشورهایی که روسیه را محکوم کرده‌اند کشورهایی مانند ایران قرار دارند که در شمار متحدان روسیه قرار گرفته و به جای روسیه، ناتو را درمورد گسترش به شرق مقصر می‌دانند.
این کشورها در دوران تحریم‌های روسیه که البته معلوم نیست تا چه زمان به طول بینجامد در کنار روسیه هستند و از مسکو حمایت می‌کنند؛ به همین دلیل به ویژه در مورد تهیه مایحتاج مسکو روی به سمت این کشورها بر می‌گرداند و از این کشورها استمداد می‌جوید.
در این صورت متحدان روسیه به‌ویژه در مورد تهیه اقلام غذایی موقعیت مطلوب و بازاری تشنه به دست می‌آورند که می‌توانند بسیاری از اقلام کشاورزی آن کشور را تامین کنند. علاوه بر این اگر در اوکراین دولتی متحد مسکو به روی کار بیاید که احتمال همین خواهد شد؛ متحدان امروز روسیه متحدان فردای اوکراین نیز خواهند شد و به همین دلیل درمورد بازسازی اوکراین و سایر فعالیت‌های اقتصادی، اوکراین به عنوان یک کشور صنعتی، ثروتمند و توسعه یافته گزینه خوبی برای توسعه همکاری‌ها است.
این بدان معنی است که حمله روسیه به اوکراین به لحاظ اقتصادی فرصتی مناسب را برای شریکان و متحدان روسیه فراهم می‌آورد که می‌توانند با استفاده از امکانات و محصولات خود به متحد و شریک سیاسی و اقتصادی خود کمک کنند و ضمن ارائه کمک‌های انسان دوستانه به افراد آسیب دیده از جنگ خود نیز از منافع این همکاری‌های اقتصادی بهره‌مند شوند.
مقاله قبلیعرضه برنج ایرانی بدون شناسنامه در بازار
مقاله بعدیافزایش 17 درصدی قیمت برنج طی یک ماه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید