محیط‌ زیست ایران، شیری بی‌یال و کوپال

0
معاون سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه محیط‌زیست «یک شیر بی یال و کوپال» است، گفت: صنایع بزرگ و آلاینده پیوست زیست‌محیطی ندارند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از مهر، علی اصغر دانشیان امروز چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه در کشور ۱۴۶ محیط بان شهید داریم اظهار داشت: حدود ۳۰۸ نفر محیط بان جانباز در سراسر کشور داریم.
وی بیان داشت: متأسفانه از مجموع ۱۴۶ نفر محیط بان شهید، تنها ۵۰ نفر از آنها از سوی بنیاد شهید به عنوان شهید تلقی شده است و ما بقی تلاش این است که در جرگه شهدای عزیز قرار بگیرند.
معاون محیط زیست کشور با اشاره به اینکه مسئولیت‌ها گذرا است و آنچه می‌ماند این است که مسئولیت خود را به نحو مطلوبی انجام دهیم گفت: همچنین حفظ بیت المال، حفظ حقوق عامه، حفظ کرامت انسانی در برخورد با همکاران و… از دیگر مواردی است که مهم است.

وارثان خوبی برای محیط زیست نبوده‌ایم

دانشیان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ما وارثان خوبی برای محیط زیست در کشور نبوده‌ایم عنوان کرد: بعد از انقلاب، جنگل‌ها را نابود کردیم، محیط زیست را خراب کردیم، آب‌های زیرزمینی را استفاده بی رویه کردیم.
وی با تاکید بر اینکه امروز موضوعی که خیلی به آن توجه نشده و در چند سال آینده بزرگترین چالش کشور خواهد بود و آرام آرام فروغ خود را نشان می‌دهد، موضوع آب و استفاده بی رویه از منابع زیر زمینی است گفت: ما می‌توانیم که از ۴۰ درصد از منابع آب زیرزمینی استفاده کنیم، در بعضی جاها به قدری از این آب‌های زیرزمینی استفاده شده که این عدد به ۱۲۰ درصد رسیده است.

خشکی زاینده رود به خاطر بی تدبیری ما است

معاون محیط زیست لرستان تصریح کرد: فرو چاله‌ها و فرو نشست زمین در جاهای مختلف کشور، به خاطر استفاده بی رویه از آب‌های زیرزمینی است.
دانشیان با تاکید بر اینکه اگر در مقطعی با ۳۰ متر کندن زمین به آب می‌رسیدیم الان این عدد به بیش از ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر رسیده است افزود: مشکل آب شرب در کشور داریم، سیاست‌های غلطی که بعد از انقلاب در بحث صنایع آب داشتیم موجب نابودی آب‌های زیرزمینی و سرمایه‌های آینده شده است.
وی ادامه داد: اگر امروز زاینده رود خشک شده به خاطر بی تدبیری ما بوده است، نباید انگشت اشاره را به سمت کسی دیگر نشانه بگیریم، همه کسانی که بعد از انقلاب مسئولیت گرفته‌اند در این رابطه مقصر هستند.
معاون محیط زیست کشور با تاکید بر اینکه کسانی که در طول ۴۰ سال در جاهای مختلف مسئولیت گرفته‌اند مقصر هستند بیان داشت: زمانی شرایطی بوده که مسئولیت کشوری بیشتر در اصفهان بوده‌اند، فکر کرده‌اند به طور مثال صنایع بزرگی مانند ذوب آهن و پتروشیمی‌ها و نیروگاههای مختلف و فولاد مبارکه در این استان ایجاد کنند تا ایجاد اشتغال کنند و الان این مصیبت سر ما آمده است.
دانشیان بیان داشت: فضای سبزی که در اصفهان ایجاد کرده بودند به خاطر استفاده بی رویه از منابع آبی با یک کشور اروپایی برابری می کرده است، الان برای آب شرب این استان گرفتار هستند، در جاهای مختلف با خشکسالی مواجه هستیم، مملکت خشک است، در چند سال گذشته به محیط زیست توجه نشده است.

غالب صنایع بزرگ و آلاینده پیوست زیست محیطی ندارند

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به توجه کشورهای مختلف دنیا به موضوع محیط زیست گفت: محیط زیست را از دبستان و مهد کودک و نحوه برخورد با آن را فرهنگ سازی کرده‌اند.
معاون محیط زیست کشور با تاکید بر اینکه در کشور متأسفانه بعد از اتمام کارخانه‌ها تازه به سراغ اخذ مجوزهای زیست محیطی می‌روند گفت: پروژه‌های راهسازی ساخته شده، تمام جنگل‌ها نابود شده، محیط ناامنی برای حیات وحش ایجاد کرده‌اند، هزاران میلیارد تومان هزینه کرده‌اند، ۹۵ درصد کار پیشرفت کرده تازه یادشان افتاده که از محیط زیست مجوز بگیرند.
دانشیان با بیان اینکه با پیگیری‌های رئیس سابق سازمان محیط زیست کشور، مقرر شد هیچ طرح ملی بودجه نگیرد و کلنگ آن به زمین زده نشود تا پیوست زیست محیطی آن تهیه شود گفت: این امر تقریباً چهار سالی بوده که نهادینه شده، قبل از آن اصلاً چنین مسئله‌ای نداشتیم.
وی با بیان اینکه غالب پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، هر صنایع بزرگ و آلاینده‌ای که بعد از انقلاب احداث شده‌اند، هیچ کدامشان پیوست زیست محیطی ندارد گفت: محیط زیست یک دستگاه نظارتی بوده که یک شیر بی یال و کوپال است، در کشورهای دیگر بعد از قوه قضائیه و عدلیه، محیط زیست قدرتمندترین دستگاه و نهاد به شمار می‌آید.

پیگیری برای رفع مشکلات معیشتی محیط بانان

معاون محیط زیست کشور با اشاره به اینکه در کلان شهرها، مردم در بحث آلودگی هوا رنج می‌برند ادامه داد: به کجا باید داد و فریاد بزنیم، بعضی جاها واقعاً زور ما نمی‌رسد، ابزار دست ما نیست، در منطقه حفاظت شده، محیط بان ما از خودش دفاع کرده، با شکارچی غیر مجاز درگیر شده، به هر دلیلی شکارچی غیر مجاز کشته شده، محیط بان باید قصاص شود، نمونه آن را در مورد محیط بان کرمانشاهی داریم که فعلاً به دستور شخص رئیس قوه قضائیه اعدام آقای «برومند» به تأخیر افتاده است.
دانشیان با بیان این داد مظلومیت را به ما باید بگوییم؟ گفت: لایحه حفاظت از محیط بانی را در مجلس داریم، با دو سال دوندگی با ناقصی تصویب شده و اعلام کرده‌ایم در بحث مسئله ایمنی محیط بانان اقداماتی صورت گیرد.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مسئله معیشت محیط بانان گفت: در این رابطه از آخر اول هستیم، در چند سال اخیر اقدامات خوبی صورت گرفته، در گذشته دریافتی محیط بانان ۳.۵ میلیون تومان بوده که الان به حدود هفت تا هشت میلیون تومان رسیده که باز هم با شرایط تورم این میزان حقوق باز هم کم است.
معاون محیط زیست کشور با بیان اینکه رئیس جدید سازمان محیط زیست کشور اولین کاری که پیگیری آن را در دستور کار قرار دادند افزایش پایه حقوق کارکنان و محیط بانان بود ادامه داد: کار ما به خصوص و محیط بانی سخت است، رئیس جمهور دستور اجرای نظام هماهنگ پرداخت‌ها را داده‌اند و امیدواریم که این امر در سطح کشور اجرایی شود.
مقاله قبلیلزوم استفاده از ظرفیت‌ها برای صادرات محصولات کشاورزی
مقاله بعدیپرداخت 1000 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر کشور

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید