ارائه آموزش‌های زیست محیطی به جوامع محلی

0
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از تعامل هرچه بیشتر کاری با مرکز ترویج و تحقیقات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: برای آموزش جوامع محلی برنامه‌های متنوعی در دست پیگیری است که اولین گام آن امضای تفاهم نامه همکاری در زمینه مسایل آموزشی است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، حسن اکبری در جلسه کنوانسیون تنوع زیستی اظهار داشت: برای همکاری های بیشتر با مرکز ترویج و تحقیقات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در حال رایزنی هستیم تا تفاهم نامه ای برای همکاری های بیشتر در زمینه آموزش جوامع محلی در زمینه حفظ محیط زیست بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی منعقد شود.
وی گفت: چون بیشترین کشفیات و کمک در راستای حفاظت از محیط زیست توسط جوامع محلی و دوستداران طبیعت انجام می شود، در حال برنامه ریزی هستیم تا آموزش هایی را برای جوامع محلی در زمینه شناخت محیط زیست و تنوع زیستی برگزار کنیم.
اکبری تصریح کرد: بخش عمده ای از تنوع زیستی کشور به شدت در حال فرسایش است و در ۱۰ سال گذشته تعداد قابل توجهی پرنده شکاری از نوع بالابان، بحری و شاهین و همچنین هوبره از متخلفان و قاچاقچیان حیات وحش کشف و ضبط شده و تمام این کشفیات با همکاری و همیاری جوامع محلی بوده است.
وی اظهار داشت: به طور متوسط در طول سال بیش از ۱۰ هزار نفر با تخلفات زیست محیطی دستگیر می شوند که بالغ بر ۷۰ درصد آنها با همکاری و اطلاع رسانی مخبرین انجام می شود. این افراد در مناطق حفاظت شده حضور دارند و می توانند در حفاظت از تنوع زیستی کشور کمک شایانی کنند.
اکبری گفت: سالانه بیش از ۵۰ هزار موجود زنده در کل کشور در زیر چرخ های خودروها له می شوند اما دستاویز قانونی برای مطالبه گری از راه و شهرسازی نداریم.
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان اظهار داشت: در بحث مشارکت های مردمی ضعف قانونی داریم و در حال رایزنی با مرکز پژوهش های مجلس برای اصلاح قوانین هستیم و از همه دستگاه های اجرایی مانند وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جنگل‌ها و مراتع و دانشگاه ها هم طلب همکاری در این زمینه را داریم.
مقاله قبلیآیا فضای سبز اصفهان ذخایر حوضه زاینده‌رود را می‌بلعد؟
مقاله بعدیتداوم سیاست سرکوب قیمت همچون گذشته

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید