صادرات آرد یارانه‌ ای در قالب ماکارونی

0
رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفت: دولت آرد یارانه ای را به صنایع می دهد و آنها با صادرات ماکارونی به کشورهای دیگر، یارانه به جیب خارجی ها می ریزند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از فارس، سید محمدرضا مرتضوی گفت: گندم سه نرخی زیان اقتصاد زیادی برای دولت ایجاد کرده و باید هر چه زودتر گندم یارانه ای چه برای نانوایان و یا صنایع برداشته شود زیرا تنها عده ای خاص سود می برند و دود آن به چشم ملت می رود.
رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با اشاره به بخشی از این مشکلات گندم یارانه ای افزود: دولت هر تن گندم را 550 دلار می‌خرد آرد را ۱۰۰ دلار در اختیار صنف و صنعت قرار می‌دهد و کارخانجات هر تن ماکارونی را ۴۰۰ دلار صادر می‌کنند یعنی کشور ما بابت صادرات هر تن ماکارونی 3۰۰ دلار ضرر می‌دهد اما کارخانه‌داران ماکارونی سود می‌برند.
وی با بیان اینکه ماکارونی سالانه بیش از 300 هزار تن و تقریبا به همه کشورها صادر می شود، افزود: ماکارونی ایران به کشورهای عراق، افغانستان، آذربایجان و کشورهای اروپایی از جمله آمریکا و کانادا صادر می شود.
مرتضوی افزود: معلوم است که کارخانه داران زمانی که گندم 100 دلار را می گیرند و ماکارونی را 400 دلار می فروشند برایشان خیلی به صرفه است و سود می کنند و قیمت ماکارونی هم برای سایر کشورها اقتصادی و به صرفه است اما یادمان باشد که این ماکارونی از گندم یارانه دار به عمل آمده است و حق نداریم آنها را صادر کنیم.
به گفته این مسئول سایر صنوف مانند کارخانه های تولید نشاسته و گلوکز هم گندم یارانه ای می گیرند، آنها هر کیلو گندم را 2500 تومان از دولت می گیرند اما شیرینی الان در بازار کیلویی کمتر از 70 هزار تومان نیست و یا بیسکویت کیلویی 40 هزار تومان است.
وی افزود: دولت سالانه 2.5 میلیون تن گندم یارانه ای به بخش صنعت می دهد که تقریبا یک دهم قیمتی است که از بازارهای جهانی خریداری می کند اما بخش صنعت محصولات خود را صادر می کنند یعنی یارانه به جیب مردم کشورهای دیگر واریز می شود.
مرتضوی با اشاره به اینکه گندم در کشور ما سه نرخی است، گفت: گندم 650 تومانی برای نانوایان به اصطلاح دولتی، 900 تومان برای آزاد پزها و کیلویی 2500 تومان برای بخش صنعت می دهد این در حالی است که هر کیلو گندم وارداتی 14570 تومان تمام می شود.
وی اضافه کرد: دولت گندم داخلی را هم کیلویی 11500 تومان از کشاورزان خریداری می کند و این اصلا درست نیست که یارانه به بخش صنعت بپردازد که محصول آن به کشورهای دیگر صادر می شود.
این فعال صنعت غذایی معتقد است که در حوزه نان هم مشکلات زیادی وجود دارد، اصلا مشخص نیست که کدام نانوا آزادپز و یا دولتی پز است اما دولت آرد یارانه ای به یک دهم قیمت در اختیار آنها می گذارد.
وی در پایان تاکید کرد که دهه ها است که دولت یارانه به برخی کالاها می پردازد و خودشان هم به این نتیجه رسیده اند که این یارانه به سر سفره مردم نمی آید بنابراین وقت آن رسیده که این یارانه ها قطع شود.
مقاله قبلیوابستگی اقتصاد افغانستان به خشخاش قطع می‌شود؟
مقاله بعدیافزایش تولید گل و گیاهان زینتی با وجود کرونا

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید