جولان دلالان در بازار آشفته خرما

0
استان بوشهر ظرفیت‌های بسیاری در زمینه پرورش نخل و تولید خرما دارد و از مجموع ۳۴ هزار هکتار اراضی نخیلات در این استان سالانه بیش از ۱۶۰ هزار تن محصول شامل ۱۱۰ هزار تن خرما، حدود ۴۰ هزار تن رطب و ۱۰ هزار تن خارک برداشت می‌شود. شهرستان دشتستان نیز قطب تولید خرمای این استان محسوب می‌شود و بیش از ۷۰ درصد نخیلات بوشهر را در خود جای داده و به همین میزان نیز در محصول تولیدی سهم دارد. کشاورزان شهرستان دشتستان با مشکلات بسیاری در حوزه نخیلات روبه‌رو هستند و این مشکلات در مراحل مختلف شامل آبیاری، نگهداری، کوددهی، گرده‌افشانی، برداشت، حمل‌ونقل، بسته‌بندی و فروش، با نخلداران همراه است. همچنین سال‌ها است که دلالان در بازار خرما تعیین کننده قیمت خرما هستند و هر قیمتی که خودشان توافق کنند، همان را به کشاورز اعلام می‌کنند و کشاورز بی‌پناه هم مجبور است خرمای خود را با همان قیمت بفروشد.

تأمین آب نخل‌ها با مشکلات بسیاری همراه است

محمود عباسی، یکی از کشاورزان شهرستان دشتستان، در این باره‌ معتقد است متأسفانه مسئولان توجه لازم را به مسائل و مشکلات نخلداران ندارند و هر چه فریاد می‌زنیم، راه به جایی نمی‌برد. یکی از مهمترین نیازهای هر کشاورز تأمین آب مورد نیاز است؛ ولی متأسفانه با وجود زیرساخت‌های مناسب در تأمین آب، آب مورد نیاز نخیلات یا تأمین نمی‌شود یا به‌موقع نیست.
این کشاورز شهرستان دشتستان تاکید کرد: در حالی که سد رئیس‌علی دلواری برای تأمین آب نخیلات منطقه آب‌پخش ساخته شده، ولی اکنون بخش زیادی از این آب راهی دشت‌های شبانکاره می‌شود و آب مورد نیاز نخیلات آب‌پخش تأمین نمی‌شود.

گرانی کود، سم و دیگر اقلام مورد نیاز کشاورزی

عباسی گرانی کود، سم و دیگر اقلام مورد نیاز کشاورزی را یکی دیگر از مسائل و مشکلات مهم دانست و گفت: انتظار می‌رود با ورود دولت، نیازهای کشاورزان به سم و کود با قیمت بهترین تأمین شود.
نخلداران در دخل و خرج زندگی خود مانده‌اند
امیر پارسا، یکی دیگر از کشاورزان دشتستانی که از وضعیت بازار خرما نگران بود، گفت: متأسفانه خرمای نخلداران که با هزاران زحمت تولید می‌شود، با کمترین قیمت از آنها خریداری می‌شود. خرما طی سه سال گذشته قیمت نسبتاً ثابتی داشته است؛ در حالی که قیمت همه اقلام طی این مدت دو یا سه برابر شده، خرما همچنان قیمت دو تا سه سال پیش خود را دارد. اقتصاد کشاورزان به بازار خرما گره خورده است و با این وضعیت فروش خرما، نخلداران در دخل و خرج زندگی خود مانده‌اند و مسئولان نیز حمایتی از آنها نمی‌کنند.
این کشاورز خرید تضمینی خرما را یکی از راهکارهای مهم دانست و ادامه داد: دولت از بسیاری از محصولات حمایت می‌کند و انتظار داریم که چتر حمایت خود را روی سر خرما نیز داشته باشد.

دلالان تعیین کننده قیمت خرما هستند

حبیب بناری، یکی از کشاورزان در این باره گفت: دلالان، تجار و واسطه‌های خرما به خاطر داشتن انبارها و سردخانه‌های مناسب، نیروی انسانی پر تعداد و ابزار مناسب برداشت، دست برتر را در برداشت خرما دارند. بخش اعظم کشاورزان امکانات و شرایط لازم برای برداشت و نگهداری خرمای خود را هم ندارند و ناچار هستنند که قبل از رسیدن زمان برداشت، خرمای خود را خریداران بفروشند. دلالان و تجار خرما با هم ارتباط نزدیکی دارند و قیمت پایینی را برای خرما تعیین کرده و با اندکی بالا و پایین خرما را در همین قیمت تعیین شده از نخلداران می‌خرند، انبار کرده و بسته‌بندی می‌کنند.
این کشاورز ادامه داد: حالا که خرما به صورت کامل خریداری شده است، قیمت را به یک باره بالا برده و با قیمت دو برابری یا بیشتر در بازار به فروش می‌رسانند تا سود اصلی نصیب واسطه‌ها شود.

تصویب 270 میلیارد تومان برای اجرای طرح تحول نخلستان

ندیر پورجم، رئیس انجمن خرما استان بوشهر، هم در این باره معتقد است در سفر رئیس جمهور به استان بوشهر طرح‌های خوبی در حوزه نخل و خرما مصوب شد که اجرای آنها تأثیر خوبی در حوزه نخیلات داشته باشد. پورجم یکی از مصوبات این سفر را اجرای طرح تحول نخیلات عنوان کرد و ادامه داد: مصرف بهینه آب مصرفی نخیلات، بهره‌دهی و بازدهی بیشتر نخیلات و بالا رفتن کیفیت محصولات استان از برکات این طرح خواهد بود.
وی با اشاره به اجرای این طرح در مناطق آب‌پخش، سعد آباد و شبانکاره خاطرنشان کرد: در مجموع مبلغ ۲۷۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح تحول نخلستان مصوب شده است.
رئیس انجمن خرما استان بوشهر رونق اقتصاد خرما را یکی دیگر از اقدامات مهم عنوان کرد و افزود: اقتصاد خرما بود که صادرات خرمای کبکاب در سال‌های اخیر با رکود مواجه شده است. پیشنهاد دادیم در ازای صادرات خرما واردات میوه گرمسیری و استوایی که در کشور تولید نداریم امکان پذیر شود که پیگیری این موضوع به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است. جم‌پور مقابله با آفات خرما را یکی دیگر از درخواست‌های استان بوشهر دانست و به مهر گفت: مقرر شده است که سه هزار میلیارد تومان برای مبارزه با آفات چوب خوار در نخیلات استان بوشهر هزینه شود.
گفتنی است، نخلداران شهرستان دشتستان در استان بوشهر با مشکلات بسیاری از زمان آبیاری تا مرحله فروش خرما مواجه هستند، لذا نیاز است که با تحولی اساسی زمینه رفع این مشکلات فراهم شود و انتظار می‌رود که مسئولان عزمی جدی‌تر برای بر طرف کردن مشکلات حوزه نخل و خرما و بازار خرما کمک به کشاورزان فعال در این حوزه داشته باشند.
مقاله قبلیوقوع فاجعه‌ای زیست محیطی درپی خشک شدن تالاب قوری‌گل
مقاله بعدیگرانی شیرینی و کاهش تقاضا

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید