بازار داغ دلالان در آستانه نوروز

0
بازار دلالان هر ساله پیش از ایام نوروز رونق می‌گیرد، فرقی هم نمی‌کند صنف مورد نظر در زمینه پوشاک باشد یا سبد‌های میوه.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان شیراز، این روز‌ها در حالی مسئولان از نظارت بر بازار و طرح‌های تنظیم بازار سخن می‌گویند که شاهد کمبود و یا افزایش قیمت برخی از اقلام اساسی در بازار هستیم.
با توجه به فرا رسیدن ماه اسفند، نوروز ۱۴۰۱ و افزایش تقاضای مردم برای خرید مواد غذایی انتظار می‌رود که اقلام کالا‌های اساسی خانوار‌ها از جمله برنج، روغن، میوه و گوشت کمبود و یا افزایش قیمت نداشته باشد.
بررسی های میدانی از فروشگاه‌های کلانشهر شیراز و مجتمع بازرگانان شیراز (بازار بنکداران)، گویای گرانی قیمت برنج و گوشت قرمز در بازار این شهر است که شهروندان برای خرید با چالش جدی رو به رو هستند و مردم در حالی به استقبال سال نو می‌روند که نگرانی از گرانی اجناس به خصوص کالا‌های اساسی مورد نیازشان دارند.
یک اسفند امسال محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس اعلام کرد که کمیسیون کشاورزی به موضوع قیمت میوه‌های شب عید ورود کرده و در صورت مشاهده تخلف و اخلال در روند بازار برخورد قانونی خواهد شد.

برخورد قاطعانه با متخلفان

محمدجواد عسکری در رابطه با ساماندهی بازار میوه شب عید و برخورد قاطعانه با متخلفان احتمالی این موضوع گفت: با توجه به اینکه ابهامات موجود در قیمت میوه شب عید موجب نگرانی مردم شده بود، از رئیس سازمان تعاونی و روستایی کشور و معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی دعوت کردیم تا با حضور در کمیسیون کشاورزی در خصوص ابهامات موجود توضیحات خودشان را ارائه کنند.
به گفته نماینده داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی، در جلسه گذشته کمیسیون کشاورزی مقرر شد، ۵۰ هزار تن سیب، حدود ۵۰ هزار تن هم پرتقال تامسون شمال کشور و پرتقال والنسیا جنوب کشور با قیمت مصوب خریداری شود، از طرفی هم مقرر شد روندخرید، نگهداری و سورتینگ میوه‌های شب عید شکل بگیرد.
او می‌گوید: مجموعه سازمان تعاونی و روستایی کشور به موقع برای خرید محصولات از باغداران اقدام نکرده بود و این یکی از ایرادات وارده به مجموعه مذکور بود که مسئول مربوطه نیز توضیحات خودشان را در این خصوص ارائه کردند.
عسکری گفت: ایراد دیگری که در حوزه میوه شب عید بر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی وارد شده قیمت خرید محصولات است، به عنوان مثال قیمت خرید یکی از میوه‌ها حدود ۸۵۰۰ تومان بوده، اما قیمت فروش آن ۱۴۵۰۰ تومان اعلام شده که رقمی غیر واقعی بوده و حتما باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد؛ چراکه هنوز هیچ تصمیمی برای قیمت فروش میوه‌های شب عید گرفته نشده و این مبلغ باید در شورای تنظیم بازار تعیین شود. همچنین برای خرید پرتقال والنسیا از مناطق جنوب کشور نیز هر چه سریع‌تر باید روند خرید، حمل و نقل و سورتینگ زده شود تا مشکلی ایجاد نشود.
هدایت الله رحیمی مدیرکل تعاون روستایی فارس نیز گفت: سهمیه میوه شب عید این استان نسبت به پارسال افزایش یافته و امسال هم به روال سال‌های گذشته خرید و ذخیره سازی سیب و پرتقال به عنوان پرمصرف‌ترین میوه‌های نوروز آغاز شده.

عرضه میوه تنظیم بازار شب عید

او گفت: بخشی از عرضه میوه تنظیم بازار شب عید در ایام پایانی سال و همچنین تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار در غرفه‌های منتخب و بخشی دیگر به صورت هوشمند و با ثبت سفارش به عموم مردم انجام می‌شود.
رحیمی گفت: برای ذخیره سازی پرتقال هم دو رقم تامسون و والنسیا در دستور کار قرار دارد و سیب‌های خریداری شده، سورت بند‌ی و بسته بند‌ی شده و در انبار‌های زیر پوشش سازمان تعاون روستایی نگهداری می‌شود.
مدیرکل تعاون روستایی فارس گفت: از نیمه دوم بهمن تا ۱۵ اسفند نیز کار خرید پرتقال والنسیا، سورت بند‌ی و بسته بند‌ی آن آغاز می‌شود.
او گفت: این کار سبب جلوگیری از افزایش قیمت میوه و تعادل بازار میوه در نوروز می‌شود و سیب و پرتقال ذخیره سازی شده ایام پایانی سال در استان توزیع خواهد شد.
رئیس اتحادیه عمده‌فروشان مواد غذایی شیراز نیز با اشاره به وضعیت خشکبار و قیمت آجیل در بازار شب عید شیراز، گفت: نوساناتی در بازار وجود دارد، اما قیمت مصوب آجیل در بازار هنوز مشخص نشده و طی روز‌های آینده اطلاع رسانی خواهد شد.
مجید جوانمردی گفت: کمبودی در عرضه روغن مصرفی و برنج خانوار‌ها وجود ندارد.
همچنین مدیر بازرسی و نظارت اصناف فارس گفت: طرح نظارت ویژه ایام پایانی سال از اول اسفند آغاز شده و تا ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ ادامه دارد.
در این بازرسی‌ها بازدید از مراکز و فروشگاه‌های مرتبط با کالا‌های اقلام اساسی، گوشت قرمز، مرغ، میوه و تره بار، لبنیات و پوشاک، کیف و کفش، شیرینی، آجیل و خشکبار، خدمات خشکشویی و قالیشویی و رستوران به صورت ویژه در دستور کار بازرسان قرار می‌گیرد.
او گفت: این طرح ویژه با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان صمت، جهاد کشاورزی، بسیج اصناف و اتحادیه‌های صنفی در قالب گشت مشترک به انجام می‌رسد و فعالیت بازرسان در ۲ بخش رصد و پایش قیمت کالا و خدمات و ماموریت‌های کنترلی، نظارتی و اجرایی است که در بازرسی‌های مستمر، فعالیت واحد‌های صنفی را در چهارچوب قوانین نظام صنفی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
چه سازوکاری برای تثبیت قیمت‌های فعلی در دستور کار متولیان بازار قرار دارد. آیا امیدی برای بهبود شرایط و کاهش قیمت‌ها در آینده است؟! با این وجود ما همچنان پیگیر این موضوع خواهیم بود.
منبع: تسنیم
مقاله قبلیراهکار مجلس برای ارز ترجیحی
مقاله بعدیبلایی که پلاستیک بر سر گونه‌های دریایی می‌آورد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید