روز ایرانی دامپزشک

0

حتی یک لحظه بدون دامپزشکی!

از بیطار تا دامپزشک
سازمان جهانی بهداشت دام و سازمان دامپزشکی جهانی 25 آوریل هر سال با یک شعار واحد برای شناساندن اهمیت و اثربخشی خدمات دامپزشکی در پیشگیری و درمان و تلاش برای سلامت دام و انسان، در تمامی کشورها گردهمایی برگزار می کنند و میزبان آن، تشکل های بخش خصوصی دامپزشکی است، ولی 14 مهرماه به دلیل نیایش نیاکان ما برای نعمت داشتن احشام «گوش روز» (روزی مبارک در ایران باستان) به پیشنهاد پروفسور تاجبخش روز ملی دامپزشکی نامگذاری شد و با کمک سازمان دامپزشکی و نظام دامپزشکی و دعوت از مقامات عالی کشور از برگزیدگان بخشهای دامپزشکی تجلیل می شود. َ
به نظر می رسد اینکه در کشور ما، دو روز و آنهم با فاصله به معرفی دامپزشکی تعلق گرفته باعث میشود در برابر خدمات ارائه شده حوزه‌های اقتصادی، بهداشتی، تجارت جهانی و اشتغال پایدار، تنها گوشه ای از زحمات دامپزشکی دیده می شود و به نظر می رسد چنانچه در یکی از این دو روز رئیس جمهور یا وزیر مربوطه حضور یابند به روز دیگر جفا شده است.
باید یادآور شد فعالیت های دامپزشکی در خط مقدم تحقق وظایف دیگر وزارتخانه ‌ها و دستگاه های حاکمیتی می باشد به همین دلیل در رتبه حساس و حیاتی و تضمین سلامت انسان و دام قرار دارد. این است که تصور یک لحظه بدون خدمات دامپزشکی در جهان و به‌ویژه ایران با 85 میلیون جمعیت انسانی و بیش از یک میلیارد جمعیت دام و طیور فاجعه آمیز به نظر می رسد.
متوجه باشیم کرونا یکی از صدها عامل بیماری مشترک بین انسان و دام است که ایجاد پاندمی کرده است ولی با تلاش شبانه روزی دامپزشکی کشورهای جهان، صدها عامل ویروسی، میکروبی، قارچی و انگلی تحت کنترل بوده و منجر به بروز اپیدمی و پاندمی نشده است.
روز ملی دامپزشکی روز حس مسئولیت و مهربانی، روز تلاش برای سلامت انسان و حیوان بر همه دامپزشکان دانا، توانا و مستقل کشور مبارک باد.

 

نویسنده: کبری لطفی

 

مقاله قبلیسیستم هوشمند تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی
مقاله بعدیچهاردهم مهر ماه روز ملی دامپزشکی مبارک باد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید