تبدیل اراضی بیابانی کشور به جنگل

0
رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: ایران در زمینه بیابان‌زدایی پیشینه طولانی دارد و تاکنون یک و نیم میلیون هکتار از اراضی بیابانی را به جنگل تبدیل کرده است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایسنا، مسعود منصور امروز با مامیشوف، معاون وزارت اکولوژی، زمین شناسی و منابع طبیعی کشور قزاقستان، دیدار کرد و راه‌های توسعه همکاری‌ دو کشور ایران و قزاقستان در زمینه آب، خاک و منابع طبیعی مورد بررسی قرار گرفت.
منصور در این دیدار با برشمردن ظرفیت‌ها و توانایی‌های کشورمان در زمینه جنگلکاری، مرتعداری، بیابان‌زدایی و اقدامات آبخیزداری بر استفاده از دانش کارشناسان ایرانی و انتقال تجربیات کشورمان به قزاقستان تاکید کرد.
رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در ادامه به تاریخچه منابع طبیعی کشورمان اشاره کرد و یادآور شد: تا سال ۱۳۴۱ خورشیدی جنگل‌ها، مراتع و بیشه‌زارها در ایران در قالب مالکیت خصوصی اداره می‌شد و پس از این سال، قانونی در کشور تصویب شد و منابع طبیعی از مالکیت خصوصی خارج شد و در اختیار دولت قرار گرفت. قانون ما را مکلف کرد تا منابع طبیعی را در قالب طرح‌های فنی و توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مدیریت کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: در منابع طبیعی نقش و مشارکت مردم پیشران تلقی می‌شود و مردم در قالب طرح‌های منابع طبیعی با سازمان همکاری دارند و حدود یک میلیون خانوار روستایی و عشایری زندگی‌شان اکنون وابسته به مراتع کشور است.
منصور در ادامه به وجود ۱۴ میلیون هکتار جنگل، بیش از ۸۰ میلیون هکتار مرتع و ۳۰ میلیون هکتار اراضی بیابانی در ایران اشاره کرد و افزود: منابع طبیعی به‌ویژه جنگل‌ها اکنون با اقدامات حفاظتی و بدون بهره برداری چوب از جنگل توسط سازمان منابع طبیعی مدیریت می شود.

تجربیات خوبی در زمینه مقابله با بیابان‌زایی در ایران وجود دارد

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در ادامه با ابراز خوشحالی از این دیدار خاطر نشان کرد: در زمینه بیابان‌زدایی توفیقات چشمگیری در ایران انجام شده است و ایران در این زمینه پیشینه طولانی دارد و تاکنون یک و نیم میلیون هکتار از اراضی بیابانی را به جنگل تبدیل کرده است. از این رو تجربیات خوبی در زمینه مقابله با بیابان‌زایی در ایران وجود دارد و این تجربیات می‌تواند به کشور قزاقستان در قالب همکاری‌های دوجانبه منتقل شود.

خشک شدن دریاچه اورال، بزرگترین چالش زیست‌محیطی قزاقستان

در ادامه معاون وزارت اکولوژی، زمین شناسی و منابع طبیعی کشور قزاقستان با ابرازخوشنودی از این نشست به همکاری ایران با قزاقستان در زمینه کشاورزی و منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: ایران می‌تواند با انتقال تجربیات زمینه همکاری خوبی را با قزاقستان ایجاد کند.
مامیشوف خشک شدن دریاچه اورال در قزاقستان را به عنوان بزرگترین چالش زیست‌محیطی این کشور نام برد و گفت: با خشک شدن دریاچه اورال سالانه بیش از صدها هزارتن گردوغبار نمکی تولید ودر هوا پراکنده می‌شود. از این رو ایران می‌تواند با کار کارشناسی و تکنولوژی‌هایی که در اختیار دارد در زمینه احیای دریاچه اورال، جنگل کاری در اراضی بیابانی و غیر بیابانی همچنین با ارائه خدمات فنی در زمینه آبخیزداری به قزاقستان کمک کند.
وی مامیشوف به موضوع جنگلکاری در قزاقستان اشاره و اظهارکرد: تنها در سال ۲۰۲۱حدود ۶۱هزار هکتار جنگل‌کاری در قزاقستان انجام شده است و در حال حاضر سطح جنگل این کشور ۶ میلیون هکتار است.
معاون وزارت منابع طبیعی کشور قزاقستان همچنین یادآور شد: راه‌های همکاری زیادی بین ایران و قزاقستان در زمینه کشاورزی و منابع طبیعی وجود دارد و کارشناسان ما توافق کرده‌اند از خدمات فنی و تخصصی پیمانکاران ایرانی برای آموزش و انتقال دانش و تجربیات کمک بگیرند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی، رییس سازمان منابع طبیعی کشور در پایان این نشست نماد درخت بلوط را به یادگار تقدیم مامیشوف کرد. مامیشوف قبل از ورود به جلسه نیز از یادمان جانثاران منابع طبیعی دیدن کرد و یک اصله نهال در اطراف یادمان کاشت.
مقاله قبلیافزایش ۴ برابری سطح مبارزه با ملخ صحرایی در سال آینده
مقاله بعدیاقداماتی برای رفع ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی به روسیه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید