روش‌های نوین آبخیزداری در کشور اجرا نمی‌شود

0
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: متاسفانه در کشاورزی کشور الگوی کشت درستی وجود ندارد، سیلاب‌ها مدیریت نمی‌شود و روش‌های نوین آبخیزداری نیز در کشور انجام نمی‌شود.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه‌، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، با حضور در برنامه تلویزیونی «دستخط» درباره نقشه آمایش سرزمین کشور گفت: در دولت سیزدهم سند آمایش سرزمین مبنای بودجه‌ریزی کشور شده است که اتفاقی مثبت و یک گام رو به جلو است. البته سند آمایش نیز کامل نیست و بنده معتقدم از نظر علمی در قسمت‌هایی مشکل دارد.
وی در رابطه با اهمیت محیط‌زیست در کشور تصریح کرد: محیط‌زیست یک موضوع فرادستگاهی است اما متأسفانه در دستگاه‌های اجرایی کشور جایگاه مناسبی ندارد. ازنظر قانونی، قوانین خوبی برای حفاظت از محیط‌زیست داریم اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد و در بسیاری از دستگاه‌ها هنوز محیط‌زیست در اولویت قرار نگرفته است.
سلاجقه در رابطه با نقش کشاورزی و صنایع آب‌بر در بحران آب کشور گفت: قیمت تمامی کالاها باید بر اساس میزان آب مصرفی آن تعیین شود و آب باید مبنای توسعه کشور قرار گیرد. بسیاری از مناطق کشور ما ازجمله فلات مرکزی دیگر توان بارگذاری صنایع و کشاورزی را ندارند و این صنایع آب‌بر باید در صورت امکان منتقل شوند.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در رابطه بااهمیت استفاده از تجارب گذشتگان در کنترل منابع آبی گفت: درگذشته نیاکان ما منابع آبی را خوب مدیریت کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال آب را در فلات مرکزی به کمک قنات مدیریت کردند که این قنات‌ها در عصر حاضر نیز بهترین تکنولوژی برای استحصال آب در فلات مرکزی هستند. متأسفانه ما قنات‌ها را نابود و آن‌ها را به مسیر فاضلاب‌رو تبدیل کردیم.
وی در رابطه با مصرف ۸۵ درصدی منابع آب کشور در کشاورزی توضیح داد: دیگر اجازه نمی‌دهیم که هر نوع کشتی در هرجایی از کشور انجام شود و از این به بعد کشاورزی و آبیاری در هر استان بر اساس نقشه آمایش کشور و بر اساس نقشه الگوی کشت استان انجام می‌شود.
معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: روش‌ها و الگوهای کشت کشاورزی به کمک دانشگاه‌ها تعیین‌شده است که با حداقل آب بیشترین بازده را بدهد. وزارت کشاورزی نیز باید یک‌بار برای همیشه تعیین کند که چه مقدار آب در کشاورزی مصرف می‌شود.
وی مشکل جهاد کشاورزی را در بخش مدیریت دانست و گفت: متأسفانه کشاورزی در کشور ما آب محور نیست، الگوی کشت درستی وجود ندارد، سیلاب‌ها مدیریت نمی‌شود و روش‌های نوین آبخیزداری نیز در کشور انجام نمی‌شود.

تشکیل ستاد ملی هوای پاک کشور

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره اقدامات انجام‌شده برای کاهش آلودگی هوا اظهار کرد: ستاد ملی هوای پاک کشور به نحو عالی تشکیل‌شده است. رئیس‌جمهوری به معاون اول و وزیر کشور تکلیف کردند. سازمان محیط‌زیست کشور جایگاه نظارتی دارد و بر اساس قانون هوای پاک مسئولیت دارد.
وی اضافه کرد: در این جلسات تکالیف دستگاه‌ها بر مبنای قانون احصا و میزان عملکردها کمّی‌سازی شد تا مشخص شود هر دستگاهی چند درصد از تکالیف خود را انجام داده است.
سلاجقه افزود: خیلی درصدهای انجام تکالیف امیدوارکننده نبود ولی باهمت وزیر کشور و معاون اول رئیس‌جمهوری الان ۶۲ مصوبه داریم. هم دستگاه متولی، هم کاری که باید انجام دهد و هم زمان‌بندی و هم میزان اعتبارات مشخص است.
وی ادامه داد: در نشست برگزارشده باده‌ها صنعت برتر کشور فضایی ایجاد شد که مسئولیت‌های اجتماعی خود را باید عمل کنند یعنی هم پیوست فرهنگی، هم پیوست اجتماعی و هم پیوست محیط زیستی دارند که پوشش همه این‌هاست. علاوه بر آلاینده‌های هوا، آلاینده‌های صوت و آلاینده‌های مواج احصاء شده است.
سلاجقه اضافه کرد: صنایع و معادن مکلف هستند که مسئولیت اجتماعی خودشان را انجام دهند. برخی مواقع یک شاخص آلایندگی به نحوی است که کیلومترها را تحت تأثیر دارد.

منابع طبیعی باید قیمت‌گذاری اقتصادی شده و در GDP کشور محاسبه شود

رئیس سازمان محیط‌زیست با انتقاد از اینکه برای منابع طبیعی و خدادادی قیمت‌گذاری اقتصادی نشده است، ابراز داشت: برای بارگذاری صنایع باید ابتدا مشخص شود که منابع طبیعی که در بستر آن صنایع شکل می‌گیرند، چقدر قیمت دارد.
وی ادامه داد: ۷۵ درصد خدمات اکوسیستمی کشور قیمت‌گذاری نشده است و باید در GDP کشور محاسبه شود تا بفهمیم چه خدماتی از اکوسیستم را استفاده می‌کنیم.
رئیس سازمان محیط‌زیست، درباره آلودگی هوا و برنامه‌های دولت گفت: آلودگی هوا گریبان گیر تمام کشور شده است اما در تشکیل ستاد ملی هوای پاک کشور که با تکلیف رئیس‌جمهور شکل‌گرفته است، تکالیف تمام دستگاه‌های درگیر در این حوزه مشخص‌شده و میزان عملکردها راکمی کرده‌ایم.
سلاجقه با بیان اینکه هدف‌گذاری اصلی این ستاد، بر روی ۹ کلان‌شهر کشور است، تأکید کرد: برقی کردن اتوبوس‌های تهران، برقی کردن موتورسیکلت، و حتی نقش صنایع و معادن انجام‌شده است.
وی تأکید کرد: صنایع و معادن باید با توجه به مسئولیت‌های اجتماعی‌شان برای رفع آلودگی اقداماتی انجام دهند.

حمایت بیشتر از محیط بانان با اصلاح قانون حمل سلاح

رئیس سازمان محیط‌زیست درباره محیط بانان و اصلاح قانون حمایت از آن‌ها گفت: تفکیکی بین بدنه محیط‌بانی و همه ۷ هزار۵۰۰ نفر از کارکنان سازمان محیط‌زیست کشور نمی‌بینم و همه آن‌ها محیط بان هستند اما این افراد بیشتر در معرض خطر هستند.
علی سلاجقه افزود: برای حمایت بیشتر از نیروهای محیط‌بانی از حدود ۳ هفته قبل اصلاح قانون حمل سلاح در دستور کار قرارگرفته است. در حال پیگیری لایحه هستیم. تا همه نیروهای انتظامی بخصوص محیط بانان و جنگلبانان که کار امنیتی و دفاعی انجام می‌دهند حمایت بیشتری شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست یادآور شد: برای کمک به خانواده شهدای محیط بان در نشستی که در سازمان بود، مسائل کاملاً مطرح شد و نامه مشترکی خدمت فرمانده کل نیروهای مسلح نوشته شد تا فرآیند مشمول شدن محیط بانان شهید جزو شهدا تسریع شود.
مقاله قبلیبرزیلی ها مشتری روغن زیتون‌‌ ایرانی
مقاله بعدیپیش بینی تجارت یک میلیارد دلاری با قطر

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید