آذربایجان غربی توان صادرات ۱۵۰ هزار تن سیب را دارد

0
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: از ۲۸۰ هزار تن سیب در سردخانه های استان ۱۵۰ هزار تن آن از لحاظ کیفیت و استاندارد مناسب صادرات است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از روستا نیوز، اکبر کرامتی صبح امروز در سفر وزیر جهاد کشاورزی به آذربایجان غربی اظهار داشت: استان آذربایجان غربی ۳.۷ میلیون کیلومتر وسعت اراضی را دارا بوده ، حدود ۱ میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار آن زیر زیر کشت می‌رود و تولیدات آن در مجموع ۶.۸ میلیون تن را شامل می‌شود.
وی با تصریح اینکه استان در میزان تولیدات سیب، چغندر قند و پرورش گاومیش رتبه اول کشوری را به خود تخصیص داده است، عنوان کرد: آذربایجان غربی در تولید گوشت مرغ به خود کفایی رسیده و زنجیره تولید مرغ را به طور کامل دارد، اما قیمت نهاده های پرورش بسیار برای تولید کننده سرسام آور شده است.
کرامتی با اعلام اینکه ۳۲.۸ درصد مردم استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند، عنوان کرد: در واقع ۲۵۰ هزار خانوار به کشاورزی اشتغال داشته و نشان از وابستگی معیشتی مردم استان به کشاورزی دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی متوسط تولیدات باغی را ۱.۵ میلیون تن اعلام و میزان اراضی تولید سیب را ۷۰ هزار هکتار اعلام کرده و افزود: متاسفانه با توجه به اینکه استان قطب تولید سیب در کشور است اما امکانات خوبی برای نگهداری و صادرات سیب در اختیار استان قرار ندارد.
کرامتی گفت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب تولیدی استان در سال ۱۴۰۰ بوده که هم اکنون ۲۸۰ هزار تن آن در سردخانه ها انباشت شده است.
وی در ادامه افزود: ۴۷۵ سرخانه در استان موجود بوده که هم اکنون ۲۸۰ هزار تن سیب مازاد در آن نگهداری می شود که ۱۵۰ هزار تن آن قابلیت صادرات داشته اما متأسفانه به دلیل نبود امکانات نوین باغی و عدم وجود حمل و نقل مناسب ، فعلا در سردخانه ها ماندگار شدند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اعلام کرد: ۳۹ واحد سورت بصورت فعال و نیمه فعال در استان موجود بوده که کفاف نیاز استان را نمی‌دهد از این رو آذربایجان غربی نیازمند ایجاد اعتبار جهت تکمیل واحد‌های نیمه فعال و غیر فعال است.
کرامتی گفت: هم اکنون نیازمند تعیین اعتبار و صدور مجوز سردخانه کنترل اتمسفری و ماشین های یخچال دار برای افزایش میزان صادرات محصولات متنوع کشاورزی در آذربایجان غربی هستیم.

انتهای پیام/

مقاله قبلیمصوبات خرید تضمینی سیب در آذربایجان غربی عملی نشده است
مقاله بعدیبازرگام و تحویل سیب زمینی گندیده

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید