ضرورت ایجاد تشکل‌های اجتماعی چیست؟

0

به‌مناسبت 8 اسفند (27 فوریه) روز جهانی سازمان‌های غیر دولتی

مزرعه سبز: اخیراً به دلایل مختلف، سرمایه‌های اجتماعی ضعیف شده و در نتیجه بی اعتمادی در بین مردم زیاد و مسئولیت‌پذیری کم و روحیه مشارکت و همکاری کمرنگ شده است.
یادداشت/ سید ابوالفضل میرقاسمی، عضو هیات مدیره کانون تکرا: با توجه به اینکه همه اعضای جامعه به نوعی مسئول بروز این وضعیت هستند؛ بنابراین لازم است که تشکل‌های مردم نهاد در زمینه اعتمادسازی، حساس‌سازی، دغدغه‌مند نمودن و تقویت روحیه مسئولیت‌پذیری و جلب مشارکت مردم ورود کنند.
تجربه تاریخی مبین آن است که هر جا مردم حضور فعالی داشته‌اند، ما موفق بودیم. اکنون هم در زمینه اقتصاد مقاومتی و حل بحران‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، نهادی و محیط زیستی نیازمند حضور فعال و جدی همه آحاد مردم هستیم و تشکل‌های مردم نهاد می‌توانند حلقه واسط و میانجی بین دولت و مردم باشند و به تقویت سرمایه اجتماعی و رفع سریع‌تر و موثرتر مشکلات موجود کمک کنند.
استفاده درست و اصولی از ظرفیت سرمایه اجتماعی و جلب مشارکت فعال آحاد جامعه نیازمند حضور و فعالیت تشکل‌های اجتماعی است که از بطن جامعه به وجود می‌آیند و کمک می‌کنند به تقویت رویکردهای مشارکتی و تصمیم سازی از پایین به بالا و انتقال پیام و درخواست‌های اعضای جامعه به مسئولین امر و تحقق بستر رشد و تعالی جامعه و همچنین کمک به افزایش شانس موفقیت برنامه های توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دولت‌ها.
مقاله قبلیپای لنگ سامانه بازرگام و سرگردانی مردم
مقاله بعدیکمیسیون کشاورزی مجلس در مقابل امور حقوقی تعاون روستایی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید