آغاز بهار در جنگل‌های هیرکانی النگدره گرگان

1
پارک جنگلی هیرکانی النگدره گرگان زیباترین پارک‌جنگلی و‌ انحصاری‌ترین جنگل درون‌شهری کشور است که بی‌شک یک آموزشگاه و تفرجگاه اکولوژیک محسوب می‌شود.
اخبار سبز کشاورزی؛ محمد اسماعیل اسدی، پژوهشگر آب و خاک و محیط زیست| این پارک جنگلی کلکسیونی از درختان پهن برگ کهن بلوط، ‌انجیلی، ‌ممرز، توسکا و… است که دارای مجموعه‌هایی از گل‌های زیبای زنگوله برفی، سیکلمن، پامچال و… و مجموعه متنوعی از پرندگان خوش‌الحان شامل انواع توکا، سینه سرخ، دم‌جنبانک، دارکوب، چرخ ریسک، بلبل و… مجموعه متنوعی از قارچ‌های رنگین‌کمان، میکوریزا و… و همچنین ده‌ها گونه درختچه و گیاه جنگلی است.

آغاز بهار در جنگل‌های هیرکانی النگدره گرگان

رودخانه قلاشی از قسمت جنوب پارک تا شمال امتداد دارد و تقریباً از وسط آن می‌گذرد. در نزدیکی این رودخانه، ۳ چشمه آب وجود دارد.
این پارک دارای وسعتی به مساحت ۱۸۵ کیلومتر مربع و چشم‌اندازی منحصر به فرد است و به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است.

آغاز بهار در جنگل‌های هیرکانی النگدره گرگان

هوای جنگل حداقل ۱۰ درجه خنک‌تر از نقاط شهری است. در دامنه جنگل پوشش گیاهی ویژه و همچنین رودخانه و چشمه‌هایی وجود دارد. در حال حاضر امکان تردد ماشین به این پارک جنگلی وجود ندارد و مردم به راحتی می‌توانند از فضای این جنگل به راحتی استفاده کنند. باید توجه داشته باشیم که در محیط جنگلی آلودگی صوتی ایجاد نکنیم و از صدای پرندگان لذت ببریم.
قدر داشته‌هایمان را بدانیم و از آنها همچون چشمانمان مراقبت کنیم. در کف جنگل آتش روشن‌ نکنیم و از قطع شاخه‌های درختان و خرد کردن درختان افتاده خودداری کنیم.

بیشتر بخوانید: نقش پوشش گیاهی جنگلی در کنترل فرسایش خاک

مقاله قبلیقیمت میوه و تره بار ۱۶ اسفند ۱۴۰۱
مقاله بعدیقیمت روز گوشت قرمز در ۱۶ اسفند ۱۴۰۱

1 نظر

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید