آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12470

ندای العطش روستاهای کشور بلند شد

زنگ خطر بحران آب در اردبیل همانند بسیاری از مناطق مختلف کشور، به صدا درآمده و این روزها دغدغه آب شرب و کشاورزی در استان اردبیل جدی شده است.

ندای العطش روستاهای کشور بلند شد
زنگ خطر بحران آب در اردبیل همانند بسیاری از مناطق مختلف کشور، به صدا درآمده و این روزها دغدغه آب شرب و کشاورزی در استان اردبیل جدی شده است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایکنا، این روزها علی‌رغم بارش‌ها زنگ خطر بحران آب در اردبیل به صدا درآمده و دغدغه آب شرب و کشاورزی در استان اردبیل جدی شده که اگر مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب انجام نشود بحران جبران‌ناپذیری به وجود خواهد آمد.
به همین منظور جلسه شورای استان برگزار و نمایندگان شورای استان اردبیل در شهرستان‌ها بحران آب را در مناطق خود جدی عنوان کردند و خواستار اهتمام جدی مسئولان برای پیشگیری از بحران شدند.
ندای العطش اهالی موران گرامی این روزها بحث محافل شده و بسیاری از اهالی منطقه به دلیل کمبود آب از منطقه مهاجرت کردند و پارس‌آباد هم که مهد آب و کشاورزی بود حال بسیاری از روستاهایش با مشکل جدی آب روبه‌ر‌و شده و خواستار برنامه‌ریزی مدیران شدند و در خلخال و کوثر و گیوی هم نگرانی‌های به وجود آمده و مردم اصلاندوز و انگوت و گرمی و نیر و نمین و منطقه ارشق مشگین‌شهر نیز از بی‌آبی رنج می‌برند.

مدیریت صحیح مصرف آب اولویت اساسی است

در این ارتباط، ابراهیم صفری، رئیس شورای اسلامی استان اردبیل بحران آب در استان اردبیل را جدی عنوان کرد و گفت: بایستی در مصرف آب کشاورزی و شرب و مدیریت شود تا با چالش جدی روبه‌رو نشویم.
صفری خواستار جلوگیری ازساخت سازهای غیرمجاز درحریم رودخانه ها شد و گفت: چاه‌های غیرمجاز نیز در منطقه مسدود شود و در برخی مناطق استان شاهد ترکیدگی و پوسیدگی لوله‌های آب هستیم که انتظار می‌رود در این زمینه اعتبارات ویژه جذب شود تا این دغدغه بزرگ برطرف شود.
رئیس شورای اسلامی استان اردبیل، از پیگیری مشکلات آب تمام مناطق استان خبر داد و گفت: بحران آب جدی است و بی‌برنامگی و کوتاهی در این حوزه قابل قبول نیست که خواستار اقدامات ویژه برای حل مشکلات آب شرب شهرستان اردبیل هستیم.

لزوم تخصیص اعتبارات لازم برای طرح‌های ویژه حل مشکلات آب

نعمت سلطانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل، نیز از اجرای طرح‌های ویژه برای حل مشکلات آب شرب در مناطق مختلف استان خبر داد و گفت: بایستی در تمام شهرستان‌ها تبصره سه مبنای کار قرار گیرد تا اعتبارات لازم برای شهرستان‌ها در حوزه آب اختصاص یابد.
وی گفت: بحران آب در استان بایستی برای مسئولان کشوری تبیین شود تا بودجه و اعتبارات لازم برای پیشگیری از بحران آب در استان اختصاص یابد و در مصرف آب شرب و کشاورزی مدیریت شود و در غیر این صورت شاهد دغدغه‌ای بزرگ در منطقه خواهیم بود.
سید محمد اعتماداعجازی، فرماندار اردبیل، نیز بر استفاده از ظرفیت شوراها در پیگیری و تحقق مطالبات مردم تاکید کرد و گفت: شوراها پل ارتباطی مردم و مسئولان هستند.
وی، با اشاره به اینکه شوراها در کنار مردم بوده است، افزود: نقش شوراها در جامعه بسیار تاثیرگذار است و باید از ظرفیت شوراها در راستای توسعه و پیشرفت منطقه استفاده شود.
حال آن‌که برای مدیریت شرایط کنونی نیازمند برنامه‌ریزی‌های اساسی و مدون هستیم تا در اسرع وقت شرایط را به وضعیت عادی بازگردانده و مشکلات خشکسالی را با مدیریت صحیح برطرف کنیم.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای