آخرین خبرها:
شناسه خبر: 25885

مرگ نخل‌های بم در سکوت مسئولان

بم در خطر حذف از ثبت میراث جهانی است باغ شهر بم ثبت جهانی است؛ اما قطع خاموش درختان نخل در این باغ شهر جهانی زنگ خطر را برای خروج آن از این میراث گران بهاء به

مرگ نخل‌های بم در سکوت مسئولان

بم در خطر حذف از ثبت میراث جهانی است

باغ شهر بم ثبت جهانی است؛ اما قطع خاموش درختان نخل در این باغ شهر جهانی زنگ خطر را برای خروج آن از این میراث گران بهاء به صدا در آورده است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ؛ ارگ بم‌تیر ماه ۱۳۸۳ ثبت میراث جهانی شد و شهر و تمام‌منظر فرهنگی آن ثبت میراث جهانی شده است.
ضرورت حفظ باغ شهر زیبای بم مطالبه جدی مردم و جوانان آن است و باید مدیران شهری پاسخ مناسبی همراه با نظارت بیشتر برای حفظ این باغ شهر ایرانی داشته باشند.
متاسفانه برخی سود جویان بخش زیادی از این باغ شهر زیبا را از بین برده اند که می طلبد برای حفظ باغ شهر بم ابعاد مختلف حفظ و نگهداری آن بیشتر مورد توجه قرار گیرد طرح تفصیلی این شهر سال ها است که بر زمین مانده و همین امر باعث ازبین رفتن این باغ شهر شده است.
بیشتر بخوانید: ۱۸ سال پس از زلزله، چه خبر از مرمت ارگ بم؟
۱۸ سال از زلزله دلخراش سال ۸۲ بم می گذرد هنوز طرح تفصیلی این شهر آماده نشده است انگار فرصت طلبان و سود جویان نبود نظارت جدی مسئولان را مهیا دیده اند و شاهد از بین رفتن باغ شهر زیبای بم به بهانه های مختلف هستیم.
کمتر روزی در بم هست که شاهد تخریب باغ های نخل ،خشکاندن نخل‌ها و تغییر کاربری نباشیم همه شاهد نابودی نخل‌های سر سبز و سر به فلک کشیده این شهر هستند و با بی تفاوتی از آن می گذرند.

نخل‌های شهر بم حال خوشی ندارند

وجود باغ و نخل‌های سر سبز در دل کویر خشک به عنوان یک عامل زیست محیطی موثر است و همه باید برای حفظ این باغ شهر بکوشیم و نگذاریم این باغ شهر زیبا به ساختمان و باغ خشک تبدیل شود.
نخل‌های بم‌نماد تاریخ و هویت این شهر هستند این نخل‌ها با ارگ‌تاریخی و کهن بم قرن‌ها از نیاکان ما به ما رسیده اند هم اکنون در حال خشک شدن و نابودی است درختانی که روح و روان هر رهگذری را می نوازد و آن را به عمق تاریخ می برند.
متاسفانه نگاه منفعت طلبانه عده‌ای سود جو باغ‌ها و نخلستان‌های سر به فلک کشیده بم را نابود کرده است آمار‌ها نشان می دهد بعد از زلزله بم بیش از ۵۰۰ هکتار از باغات و نخلستان‌های شهر بم از بین رفته است.

بم در خطر حذف از ثبت میراث جهانی است بم در خطر حذف از ثبت میراث جهانی است

منفعت طلبان نخل ها را قطع کردند

چند روز پیش قطع ۱۸ نخل در خیابان چمران بم باعث ناراحتی مردم وپیگیری از مسئولان شهر شد.
ریاضی شهردار بم گفت: شهر بم یک باغ شهر است متولی و نگهداری باغ ها مالکان‌نخلستان ها هستند در خیابان‌چمران بم‌متاسفانه تعدادی نخل قطع شده بود به حوزه شهرداری و اجرائیات شهرداری اعلام شد بر اساس بررسی اولیه با هماهنگی مقام‌قضایی از این امر جلوگیری شد و در حال بررسی مدارک و مستندات از سوی مالک هستیم که البته گزارش شهرداری به مقام‌قضایی اعلام‌شده است.
شهردار بم‌گفت: مالک مدارکی به ما داده است که این‌ملک در سال ۸۳بر اساس طرح تفصیلی آن سال بررسی شده به صورت کاربری تجاری مسکونی دارد باید صحت این‌موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
او افزود: بر اساس قوانین حفظ گسترش فضای سبز چنانچه مالکان نسبت به قطع درختان نخل اقدام کنند به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.
شهردار بم در خصوص خیابان تختی که باغ بوده و به واحد‌های مسکونی طی چند سال تبدیل شده گفت: ما دسترسی به مالک نداریم از ساخت ساز در این خیابان جلوگیری می‌شود مالکین برای نگهداری نخلستان‌ها کمک کنند.
این حرف درحالی زده می شود که شهرداری باید جلوی ساخت و ساز غیرمجاز را بگیرد مگر می شود ساخت و ساز بدون مجوز وسط شهر انجام شود و شهرداری نظاره گر باشد.
معقول مدیر جهاد کشاورزی بم‌گفت: بنا به در خواست متقاضی نظر کارشناس مربوطه به فضای سبز شهرداری‌ها مکاتبه شده بعد از این نامه باید روند صحیح و مراحل قانونی طی شود که انجام‌نشده است باید در کمیسیون ماده ۷ شهرداری مطرح و مجوزلازم را طبق ضوابط شهرداری انجام دهند نامه جهاد فقط نظر کارشناسی بوده است و هیچ‌گونه حقی برای متقاضی ایجاد نکرده است و هیچ الزامی برای دستگاه متولی یعنی شهرداری به وجود نیاورده است و مسیر قانونی و صحیح خود را طی نکرده است و مالک اقدام به قطع درحختان بدون‌مجوز کرده است.
او ادامه داد: در حوزه حریم شهر و داخل شهر قطع درختان و هر گونه عملیات ساخت ساز بر عهده شهرداری است نه جهاد کشاورزی و باید در کمیسون ماده ۷ اقدام‌می کردند.

بم در خطر حذف از ثبت میراث جهانی

قاسمی مدیر پایگاه جهانی بم گفت: بم و منظر فرهنگی آن در سال ۱۳۸۳ به ثبت میراث سازمان‌جهانی یونسکو رسیده است به عنوان اثر ثبت جهانی در کشور ایران علاوه بر ارگ تاریخی بم منظر فرهنگی و نخلستان‌ها و قنوات ثبت‌میراث جهانی شده اند.
او ادامه داد: مساحت ۳هزار ۲۰۰ هکتار شهر بم و بروات ثبت میراث جهانی شده است و باید به درستی از باغ شهر بم حفاظت کرد و شهر بم تنها باغ شهر ایران است که تمام آن ثبت میراث جهانی شده است و اگر این باغ شهر حفظ نشود و نخلستان‌های آن از بین برود نگرانی حذف از لیست جهانی یونسکو وجود دارد و همه باید تلاش کنند با کمک‌نهاد‌ها مسئول از جمله شهرداری، جهاد کشاورزی ،پایگاه میراث جهانی فرمانداری و دستگاه قضا برای حفاظت باغ شهر زیبای بم تلاش کنند.
قاسمی افزود: ارزش نخلستان‌های بم با ارگ‌تاریخی و کهن بم‌یکی است تمدن چند هزار ساله ای دارد و همه باید برای حفظ باغ شهر بم تلاش کنند تا هویت این شهر حفظ شود.
مدیر پایگاه جهانی بم‌گفت: چنانچه این باغ شهر جهانی و تمامی نخلستان‌ها حفظ نشود احتمال بسیار زیاد باغ شهر بم از لیست آثار جهانی خارج شود و دیگر باغ شهر جهانی بم را نداشته باشیم.

بهانه های عجیب برای قطع درختان بم

محمد برزنگ فرماندار بم گفت: اتفاقی که رخ داده و تعداد ۱۸ نخل در بم قطع شده است مالک برای قطع درختان ادعا می کند ارتفاع بلند درختان باعث سقوط آن‌ها و ایجاد مشکل برای همسایه‌ها می شد!
او ادامه داد: ما به هیچ عنوان به هیچ کس اجازه نخواهیم داد باغ شهر زیبای بم را نابود کند به شدت پیگیری می کنیم و مجوز جهاد کشاورزی بهانه شده بر قطع درختان در این خیابان ، خاطیان به دادستانی بم‌معرفی شدند و با دستور بازداشت با قید ضمانت آزاد شده اند و پرونده در دست بررسی است و باید در ثبت اسناد تعهد می دادند جایگزین این درختان را درخت جدید کشت می کنند.
فرماندار بم گفت: با کسانی که به بهانه‌های مختلف باغ های بم را از بین می برند به شدت برخورد می‌کنیم متاسفانه باغ شهر بم ۱۷۰۰ هکتار بود که بیش از ۵۰۰ هکتار آن متاسفانه نابود شده است.
زلزله لطمه خود را به بم زد اما نخل ها استوار ماندند سازمان های جهانی آمدند و ارگ بم و باغ شهر بم ثبت جهانی شد اما حالا افراد سودجو و ناآگاه بدتر از زلزله به جان شهر افتاده اند حالا که بم دوباره از نو ساخته شده است و داغ مردم هنوز بر سینه هایشان است و آرامستان این شهر مملو از زنان ،مردان و جوانان و بچه های عزیز بمی است و تنها چهره باقی مانده از آن فاجعه همین نخل های استوار هستند عده ای کمر به نابودی آن بسته اند یعنی کسی معنی جهانی بودن را نمی فهمد یا شاید سکوت بهترین گزینه برای پر کردن جیب های عده ای است.
برای جلوگیری از این فاجعه چه کاری باید انجام شود؟ پس آرمان های ما ، اخلاقیات و آیندگان چه می شوند؟
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای