بوجاق گیلان قربانی اختلاف نظر مسئولان

0

زباله های روز طبیعت در پارک ملی بوجاق رها شده

اخبار سبز کشاورزی: اختلاف نظر میان شهرداری، اعضای شورای شهر بندر کیاشهر با محیط زیست سبب شده تا زباله های به جای مانده از روز طبیعت در پارک ملی بوجاق رها شود.
داشتن طبیعتی زیبا و عاری از هر گونه آلودگی، نیازمند توجه و حفاظت از آن است و در این راستا اقدامات مردمی و خودجوش زیادی صورت گرفته که نشان دهنده نهادینه شدن فرهنگ حفظ و نگهداری انفال عمومی، منابع طبیعی و طبیعت پیرامون زندگی است.
جمعی از فعالان محیط زیست بندر کیاشهر در اقدامی ارزشمند با راه اندازی پویش «بندر کیاشهر عاری از زباله» در مسیر حفظ محیط زیست و طبیعت گام‌های ارزشمندی برداشتند پاک سازی اماکن عمومی و پارک‌های این شهر بندری در دستور کار خود قرار داده و تلاش کردند تا از بندر کیاشهر شهری بدون زباله بسازند.
یکی از این اماکن پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر بود که یکی از پارک‌های مهم کشور و حتی دنیا تلقی می‌شود، اما آن چیزی که دل این فعالان محیط زیست و هر شهروندی را به درد می‌آورد سرگردانی زباله‌های دپو شده در گوشه گوشه‌های این پارک بود.
داستان از این قرار است که مدیریت شهری بندر کیاشهر برای تک تک اماکن عمومی و پارک‌های این شهر، مکان‌هایی برای جمع آوری زباله تعریف کرده تا مردم بعد از ۱۳ به در زباله‌های خود را در مکان‌های مشخص دپو کنند تا اینجای کار، مشکلی وجود ندارد و بسیار تحسین برانگیز است اما ماجرا زمانی تأسف بار می‌شود، که متولی امور شهری و پاک سازی اماکن عمومی شهر به خاطر برخی حواشی پیش آمده با محیط زیست، در جمع آوری زباله‌های دپو شده پارک ملی بوجاق طفره می‌رود و زباله‌های سرگردان و طبیعت همیشه مظلوم و زخم خورده، قربانی درگیری‌های حامی، وام دار و داعیه دار طبیعت می‌شود.

عدم تعامل محیط زیست و شهرداری در حفظ طبیعت

امیر ابراهیمی فعال محیط زیستی بندر کیاشهر در این بار به مهر گفت: چند سال است که به دلیل حجم بالای مسافر به بندر کیاشهر و گذراندن اوقات زیادی در تفرجگاه‌ها به منظور فرهنگ سازی و خروج زباله‌ها از سوی مهمانان و عدم پراکندگی زباله‌ها در طبیعت جمعی از فعالان محیط زیست با همکاری شهرداری با برنامه‌ای مشخص طرح اهدایی کیسه زباله رایگان به مهمانان را دارد.
وی با انتقاد از عدم تعامل محیط زیست و شهرداری بندر کیاشهر در حفظ و حراست از طبیعت، افزود: امسال در ۱۳ فروردین تصمیم بر این شد که برای اجرای طرح اهدای کیسه زباله ۵ مسیر پر تردد که مسیرهای منتهی به تفرجگاه‌ها بوده مشخص و فعالان محیط زیست کیسه‌های زباله را اهدا کرده و شهرداری در انتهای روز و یا روز بعد زباله‌های محل دپو را جمع آوری کند.
این فعال محیط زیست با اشاره به همکاری تحسین برانگیز مردم و مسافران برای حفاظت از طبیعت، بیان کرد: طبق برنامه این طرح با همکاری خوب مهمانان نوروزی به نحو احسن انجام شد و مهمانان نوروزی زباله‌ها را در کیسه زباله جمع آوری و به محل دپو مشخص شده بردند.
ابراهیمی با بیان اینکه پاک سازی و جمع آوری زباله در سطح شهر بر عهده مدیریت شهری است، گفت: ۱۴ فروردین برای بازدید از تفرجگاه‌ها و پاکسازی شاهد عدم جمع آوری و پراکندگی زباله‌ها در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر بودیم که بعد از پیگیری مشخص شد به دلیل اختلاف شهرداری و شورا با محیط زیست این کار انجام نشد و زباله‌ها در پارک رها شده‌اند.
وی با اشاره به ادله شورای شهر بندر کیاشهر برای عدم جمع آوری زباله پارک ملی بوجاق، افزود: یکی از اعضای شورای شهر کیاشهر مدعی شده که برای ایام تعطیلات قصد داشتیم مسیر بوجاق را شن ریزی و تسطیح کنیم که با مخالفت محیط زیست مواجه شدیم و با این مضمون که پارک ملی ارتباطی به شهرداری ندارد و مسئله زباله هم در ادامه همان ماجرا است.

چوب اختلاف نظرهای مسئولان بر پیکره بوجاق

این فعال محیط زیست با ابراز نگرانی از بلاتکلیفی زباله‌های دپو شده در پارک ملی بوجاق، بیان کرد: زباله‌های پارک ملی بوجاق با توجه به تعیین محل دپو از سوی شهرداری جمع‌آوری نشده و به دلیل وجود حیوانات محلی زباله‌ها به اطراف پراکنده و وضعیت اسف بار و ناخوشایندی در طبیعت حاکم شده است.
ابراهیمی با بیان اینکه مدیریت شهری و محیط زیست به خاطر حفظ طبیعت اختلاف نظرها را کنار بگذارند، گفت: از آنجایی که محیط زیست بنا به قانون اجازه حضور مهمانان با حجم بالا را ندارد به دلیل مهمان نوازی و با توجه به تعیین مکان برای دفع زباله و طرح اهدای کیسه زباله به مهمانان از سوی شهرداری و فعالان محیط زیست انتظار می‌رود که شورا و شهرداری اختلافات خود را با محیط زیست از طبیعت جدا کنند.
وی با اشاره به منحصر به فرد بودن پارک ملی بوجاق، افزود: پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر یک پارک ثبت شده جهانی است و حداقل ترین کار این است که این بار زباله‌های دپو و پراکنده در پارک ملی توسط شهرداری جمع آوری و اختلافات در زمان دیگری پیگیری و رفع شود چرا که نباید چوب اختلاف مسئولان را طبیعت بخورد.
بعد از سپری شدن روز طبیعت، زباله‌ها در پارک ملی بوجاق بندرکیاشهر سرگردان هستند حال باید که متولیان امر که مدعی حفاظت از محیط زیست و طبیعت هستند چه زمانی دست از لج بازی‌های بر می‌دارند و یا اینکه بوجاق همچنان قربانی اختلاف سلیقه‌ها و نظرها باقی خواهد ماند.
مقاله قبلیرونق تولید دانش بنیان با نقش آفرینی خیرین
مقاله بعدیمافیای گوشت اجازه ارزان شدن نمی‌دهد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید