جام جهانی قطر فرصتی برای پذیرایی از گردشگران

0
مزرعه سبز: پس از گفت‌وگوی تلفنی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان و امیر قطر درمورد خدماتی که ایران می‌تواند به گردشگران و تماشاگران بازی‌های جام جهانی قطر ارائه دهد موجی از پیشنهادات و دیدگاه‌های گوناگون درباره این خدمات و ابعاد آن به راه افتاد است.
یادداشت/ نادر کریمی جونی؛ کارشناس اقتصاد کشاورزی: در این دیدگاه‌ها به ویژه بر ارائه خدمات گردشگری و هتلداری برای تماشاگران بازی‌های مذکور تاکید می‌شود و با توجه به این که فاصله جغرافیایی میان جزایر مهمانپذیر ایران در خلیج فارس تا کشور قطر یک ساعت و یا کمتر از یک ساعت است، توصیه می‌شود که تماشاگران برای اقامت شبانه از هتل‌های دو جزیره ایران یعنی قشم و کیش استفاده کنند.
برخی از ناظران و برنامه‌ریزان گردشگری در ایران پیشنهاد می‌کنند که در فاصله چند بازی تیم‌ها که تماشاگران معمولا به گردش در شهرهای کشور محل برگزاری بازی‌ها می‌پردازند، می‌توان تماشاگران را به کشورمان دعوت کرد تا هم منافعی عاید ایران شود و بخشی از درآمد گردشگری بازی‌های جام جهانی فوتبال نصیب ایران شود و هم تبلیغ مناسبی برای ایران و گردشگری ایران باشد.
تردیدی نیست که ایران به لحاظ گردشگری و بومگردی جاذبه‌های فراوانی دارد و این جاذبه‌ها اگر برای گردشگر خارجی تشریح شود، حتما برای دیدار از کشورمان مشتاق خواهد شد.
از این بایت، چنانچه دعوتی از تماشاگران فوتبال برای دیدار از ایران بشود، احتمالاً بخش قابل توجهی از ایشان دعوت ما را می‌پذیرند و راهی ایران می‌شوند.
به جز امکانات گردشگری نظیر حمل و نقل، اسکان و…. موضوع مهمی‌که توجه دست‌اندرکاران بازار را به خود معطوف داشته، موضوع تامین و تهیه غذا، مواد غذایی و مواد مصرفی برای این گردشگران است. احتمالاً بسیار بیش از تعداد بلیت فروخته شده، گردشگر وارد قطر می‌شود و اگر در طول زمان برقراری مسابقات حدود 20 درصد از این گردشگران قصد یا تمایل دیدار از ایران را داشته باشند، روشن ست که در یک مقطع کوتاه زمانی خیل عظیم گردشگر عازم ایران می‌شود.
در همین زمان، نه فقط قیمت اقلام مصرفی که قیمت انواع مواد اولیه غذا و نیز قیمت غذای آماده در کشور به طور ملموسی افزایش خواهد یافت. این به آن معنی است که ممکن است در همین مقطع در برخی اقلام بازار ایران دچار کمبود شود و به همان نسبت قیمت‌ها در بازار افزایش یابد؛ چراکه در حال حاضر این کمبود احساس می‌شود و قیمت‌ها نیز رشد صعودی دارد.
رشد مصرف کالاهای خوراکی در این مقطع با توجه به آن که بازی‌ها در زمستان انجام می‌گیرد ممکن است نارسایی‌هایی را متوجه بازار داخل کند؛ حتی اگر گردشگری به ایران نیاید باز هر چه به طور قانونی و چه به صورت قاچاق ممکن است برخی اقلام از شهرهای جنوبی ایران به کشور قطر قاچاق شود و روند معکوس از ایران شدت بگیرد.
در این صورت باز هم بازار ایران دچار مشکلات قابل پیش‌بینی خواهد شد و به خاطر بروز همین مشکلات احتمالا قیمت این کالاها در داخل افزایش خواهد یافت.
این نکته بسیار مهم و مثبتی است که ایران از بازار پدید آمده در قطر به خاطر برگزاری بازی‌های جام جهانی فوتبال استفاده و منافعی را عاید خود کند؛ اگر قرار باشد که چنین اتفاقی رخ دهد و از میهمانان خاص این محدود زمانی به خوبی پذیرایی شود، باید تمهیداتی اندیشیده شود که در عین حال که از این گردشگران به خوبی پذیرایی می‌شود در داخل و برای شهروندان ایرانی نیز مشکلات و نارسایی پیش نیاید؛ چراکه در این صورت احتمالا قیمت‌ها به طور جهشی و کنترل نشده در مورد اقلام مصرفی افزایش خواهد یافت و نوسان و نابسامانی بازار را در بر خواهد گرفت.
مقامات گردشگری کشورمان حتما به این نکته واقف هستند که اگر ایران سهمی ‌از گردشگری از ناشی از برگزاری جام جهانی فوتبال در قطر را نصیب خود کند، حتما این گردشگران و مهمانان خود سفیرانی خواهند بود که می‌توانند تعداد بیشتری از شهروندان کشور متبوع خود را برای آمدن به ایران تشویق کنند و در مقابل همین شهروندان و مهمانان می‌توانند به سلاحی علیه پذیرش گردشگر در کشورمان تبدیل شوند.
مقاله قبلیصنعت لبنیات فارس با 40 کارخانه تعطیل
مقاله بعدیحواستان به مصرف آب پنهان باشد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید