پنج تولید کننده عمده قهوه در جهان

0

امروز اول اکتبر، روز جهانی قهوه است.

محبوبیت قهوه امروزه بیشتر از چای است، و بزودی محبوب ترین نوشیدنی جهان می شود.زندگی ۱۲۰ میلیون کارگر و خانواده‌هایشان به صنعت قهوه گره خورده است، همینطور حال و روز میلیون‌ها نفر که برای نوشیدن آن لحظه‌شماری می‌کنند!
صنعت قهوه در جهان پس از نفت بیشترین گردش مالی را به خود اختصاص داده( کشور مااز هردو محروم است)و بنابر آمارهای مختلف، سالانه بیش از هزار تن قهوه در ایران مصرف می شود. محصولی که به طور کلی وارداتی است، که البته فعالان صنعت قهوه ارزش افزوده در آن ایجاد و دوبرابر ارز مصرفی برای واردات مواد اولیه آن، از محل صادرات ارز آوری می کنند.
ایران از ویتنام دانه سبز قهوه (روبوسکا) و در مواردی قهوه عربیکا از برزیل، امریکای جنوبی و آسیای شرقی وارد می کند. با توجه به ارزش افزوده حاصل از چرخه فعالیت این صنعت، اشتغالزایی و ارزآوری آن به ویژه تامین قهوه شرکت های شکلات سازی، شیرینی سازی، لبنیات و موادغذایی به معرفی پنج کشور مطرح در صنعت می پردازیم.

بیش از 70 کشور قهوه تولید می کنند، اما اکثر تولید جهانی از پنج تولید کننده برتر حاصل می شود: برزیل، ویتنام، کلمبیا، اندونزی و اتیوپی

1– برزیل 

تولید قهوه نقش مهمی در توسعه برزیل داشته و همچنان به عنوان یک محرک در اقتصاد این کشور محسوب می شود. این گیاه برای اولین بار در اوایل قرن 18 توسط مهاجران فرانسوی به برزیل آورده شد. با افزایش محبوبیت قهوه در بین اروپایی ها، برزیل در دهه 1840 به بزرگترین تولید کننده جهان تبدیل شد و از آن زمان تاکنون نیز جایگاه خود را حفظ کرده است. در برزیل در حدود 300 هزار مزرعه قهوه وجود دارد.
طبق آمار وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، پیش بینی می شود برزیل 58 میلیون کیسه قهوه 60 کیلوگرمی قهوه را تا پایان 2020 تولید کند که بیش از یک سوم تولید جهان می باشد.

2- ویتنام

ویتنام به تازگی وارد تجارت قهوه شده و به سرعت به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آن تبدیل شده است. در دهه 1980، حزب کم.نیست آغازگر تولید قهوه تجاری بود و در طول دهه 1990، هر سال حدود 20 تا 30 درصد به تولید خود افزود و اقتصاد این کشور را کاملا دگرگون کرد. طبق آمارهای USDA( وزارت کشاورزی ایالات متحده) تا پایان سال 2020، ویتنام حدود 32،2 کیلوگرم کیسه قهوه 60 کیلوگرمی تولید کند.
ویتنام با تمرکز بیشتر روی لوبیای( قهوه) روبوستا ارزان قیمت، در بازار بین المللی برای خود جایگاهی رقم زده است. لوبیای روبوستا می تواند تا دو برابر کافئین بیشتر از قهوه Arabica داشته باشد و طعم تلخی بیشتری به قهوه می بخشد. ویتنام تولید کننده شماره یک قهوه روبوستا در جهان است که بیش از 40٪ از تولید جهانی در سال 2019- 2020 به خود اختصاص داد.

3- کلمبیا

برند تبلیغاتی معروف کشاورز خیالی قهوه به نام خوان والدز، به کلمبیا کمک کرد تا به یکی از معروف ترین کشورهای تولید کننده قهوه تبدیل شود. کلمبیا به دلیل قهوه با کیفیت خود مشهور است و پیش بینی می شود تا پایان سال 2020، 14-20 میلیون کیسه قهوه 60 کیلوگرمی تولید کند.
البته از سال 2008، قهوه کلمبیا دچار بیماری برگ قهوه معروف به زنگ قهوه شده است. و چون این کشور درختان قهوه را جایگزین درختان مقاوم در برابر زنگ قهوه کرد، تولید کاهش یافت. کلمبیا در تولید قهوه عربی رتبه دوم را دارد و میلیون ها نفر در سراسر جهان طعم ملایم و متعادل آن را ترجیح می دهند.

4- اندونزی

موقعیت و آب و هوای اندونزی به آن کمک کرده است تا سومین تولید کننده لوبیای( قهوه) روبوستا در جهان شود. مجموع تولید قهوه روبوستا و عربی آن تا پایان سال 2020 به 10،7 کیسه 60 کیلوگرمی می رسد. در اندونزی 1.2 میلیون هکتار محصولات قهوه وجود دارد. مزارع کوچک و مستقل اکثریت قریب به اتفاق تولید را تشکیل می دهند که هرکدام دارای یک یا دو هکتار هستند.
اندونزی انواع مختلفی از بسیار محبوب از جمله کوپی لوواک را تولید می کند. قهوه برداشت شده از کمپوست شکوفه نخل اسیایی، طعمی خاص دارد. روند جمع آوری و برداشت لوبیای قهوه بسیار پیچیده است و همین امر آن را به یکی از گران ترین دانه های قهوه در جهان تبدیل کرده است.

5- اتیوپی

اتیوپی در سال 2018-2019 ، رتبه 5 را بدست آورد و پیش بینی می شود تا پایان 2020، با تولید 7،3 میلیون کیسه 60 کیلوگرمی همچنان رتبه 5 خود را حفظ کند. در سال 2016-2017 اتیوپی با تولید فقط قهوه هندوراس ، توانست در بازار جایگاه مطلوبی بدست آورد.
براساس اعلام USDA، اتیوپی بزرگترین تولید کننده قهوه در آفریقا است و انتظار می رود تا پایان 2020، رکورد خود را حفظ کند.

 

برگرفته از مجله دام،کشت،صنعت

منبع: اینوستوپدیا
مترجم: معصومه صالحی وزیری

مقاله قبلیزنجیره های کشاورزی
مقاله بعدیمدیریت اطلاعات زنجیره مواد غذایی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید