حال بازار زرشک چگونه است؟

0
طرح خرید حمایتی زرشک به منظور حمایت از زرشک‌کاران خراسان جنوبی در حال اجراست.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خاوران، این سرزمین کویری، قطب تولید مرغوب‌ترین زرشک دنیاست و ۹۸ درصد یاقوت سرخ ایران در آن تولید می‌شود.
خراسان جنوبی مفتخر است به کشیدن نام این محصول استراتژیک در محصولات تولیدی خود؛ این استان سالانه ۱۱ هزار تن زرشک خشک تولید و روانه بازار می‌کند.
اما زرشک کاران این خطه چندین سال است که نالانند از اوضاع فروش و قیمت پایین این محصول مرغوب و بی همتا. مدتی پیش بود که به منظور کاستن از آلام کشاورزان زمزمه خرید حمایتی زرشک از سوی تعاون روستایی به گوش رسید.
۱۹ شهریور بود که رئیس جمهور در سفر خود به این استان کویری بر اهتمام ویژه به موضوع حمایت از کشاورزان تأکید کرد. پس از کش و قوس‌های فراوان و بعد از سفر قادری فر رئیس سازمان تعاون روستایی کشور به خراسان جنوبی بالاخره در ۲۵ آذر ماه طرح خرید حمایتی زرشک به اجرا درآمد.
به منظور بررسی کم و کیف اجرای این طرح و میزان استقبال کشاورزان از آن، پیگیر موضوع شدیم.

سقف قیمت زرشک ۶۵ هزار تومان است

مسئولین امیدوارند که با اجرای طرح خرید حمایتی زرشک و خرید آن با قیمت مصوب ۶۵ هزار تومان بخشی از مشکلات کشاورزان حل شود.
ضیائیان احمدی مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: برای خرید زرشک از کشاورزان ۷ مرکز اصلی و یک مرکز پاره وقت در استان فعال هستند و کار خرید زرشک از کشاورز را انجام می‌دهند.
او گفت: پیش بینی می‌شود این طرح تا پایان دی ماه ادامه داشته باشد.
ضیائیان احمدی گفت: در این طرح زرشک کشاورزان با قیمت کارشناسی و تا سقف ۶۵ هزار تومان خریداری می‌شود. مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: این طرح به منظور حمایت از کشاورزان و خرید زرشک از آن‌ها انجام می‌شود و تلاش می‌کنیم تا زرشک کشاورزان را با قیمتی مناسب خریداری کنیم.

خراب شدن بازار با طرحی حمایتی!

کشاورزان، اما نظر متفاوتی نسبت به گفته مسئولین دارند و می‌گویند این طرح آن گونه که روی کاغذ نشان می‌دهد مثمر ثمر نبوده است.
غلامحسینی یکی از کشاورزان خراسان جنوبی گفت: امسال می‌توانستم یک تُن و ۶۰۰ کیلوگرم زرشک داشته باشم، اما به دلیل سرمازدگی بهار و خسارات ناشی از باد‌های ۱۲۰ روزه این میزان به ۴۵۰ کیلوگرم کاهش یافت.
او گفت: پیش از اعلام آغاز طرح خرید حمایتی زرشک از سوی تعاون روستایی زرشک را با قیمت کیلویی ۶۹ هزار تومان و در بعضی موارد بیشتر از این قیمت در مشهد به فروش می‌رساندم.
غلامحسینی گفت: اما از هفته گذشته که این طرح شروع شد زرشک را حتی با قیمت ۵۸ هزار تومان هم از ما نمی‌خرند. این کشاورز گفت: در این طرح زرشک را با قیمت حداکثر کیلویی ۶۵ هزار تومان می‌خرند و واریز وجه به حساب کشاورز نیز دیر انجام می‌شود که این موضوع سبب دلسردی کشاورزان و عدم استقبال آن‌ها از طرح مذکور شده است.

خرید حمایتی کشاورزان را جذب نکرد

به گفته کشاورزان و مسئولین تنها زرشک کاران خرده مالک از طرح خرید حمایتی زرشک استقبال کرده اند و این طرح برای کشاورزانی که چند تن زرشک دارند راضی کننده نبوده است.
رضایی دیگر کشاورز خراسان جنوبی گفت: چند نفر از کشاورزان منطقه زیرکوه برای فروش زرشک به مراکز خرید حمایتی مراجعه کردند، اما به دلیل مناسب بودن طرح و شرایط آن از این کار منصرف شدند.
او گفت: پیش از این زرشک دانه اناری را با قیمت کیلویی ۶۵ هزار تومان در مشهد به فروش می‌رساندم، اما در حال حاضر زرشک دانه اناری را با قیمت ۵۸ هزار تومان هم از ما نمی‌خرند.
رضایی گفت: طرح خرید حمایتی زرشک به نوبه خود خوب است و این اجرای نامناسب آن است که سبب عدم استقبال کشاورزان شده است. یکی از متصدیان مراکز خرید حمایتی زرشک نیز گفت: کشاورزان از این طرح استقبال نمی‌کنند.
او گفت: تاکنون کشاورزی برای فروش زرشک خود به مرکز ما مراجعه نکرده است.

مسئولین: فقط خرده مالکان مراجعه کردند!

ضیائیان احمدی مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: افرادی که برای فروش زرشک خود به مراکز خرید مراجعه می‌کنند، عمدتا خرده مالک‌ها هستند.
او گفت: کشاورزان خرده مالک زرشک کمی دارند و حداکثر زرشک خریداری شده از این کشاورزان حدود ۹۰ کیلوگرم بوده است.
ضیائیان احمدی گفت: تا روز شنبه ۴ دی ماه امسال، حدود ۱۰۰ تُن زرشک خشک از کشاورزان خریداری شده است.

پول را دیر می‌دهند، کشاورز بی میل می‌شود

بر اساس گفته‌های کشاورزان یکی از دلایل عدم رغبت کشاورزان به فروش محصولات خود در طرح حمایتی زرشک، تأخیر در واریز است.
صالحی دیگر زرشک کار خراسان جنوبی دلیل عدم فروش محصول خود به تعاون روستایی را تأخیر در واریز وجه به حساب کشاورز عنوان کرد. او گفت: این طرح فقط برای کشاورزانی که مقدار کمی زرشک دارند مناسب است و برای کشاورزانی که زرشک زیادی دارند سودی ندارد.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی در خصوص زمان واریز وجه به حساب کشاورزان گفت: مبلغ زرشک به دو صورت نقدی و مدت دار به حساب کشاورزان واریز می‌شود و کسانی که به صورت مدت دار زرشک خود را می‌فروشند، مبلغ بیشتری دریافت می‌کنند.
او گفت: واریز مبالغ در شیوه نقدی حدود ۱۵ روز الی یک ماه پس از خرید زرشک توسط تعاون روستایی انجام می‌شود و در شیوه مدت دار نیز مبلغ پس از حدود ۴ ماه واریز می‌شود.

اعتبار ۲۰۰ میلیاردی هنوز نیامده است

ضیائیان احمدی مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: مدتی است که خرید زرشک از کشاورزان استان انجام می‌شود.
او گفت: قرار بوده است حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید زرشک کشاورزان از سوی کشور اختصاص یابد، اما این مبلغ هنوز به دست ما نرسیده است.
ضیائیان احمدی گفت: قرار نیست همه زرشک کشاورزان خریداری شود و ما تنها به منظور حمایت از زرشک کاران محصول آن‌ها را می‌خریم. مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: به دنبال این هستیم که قیمت زرشک افزایش پیدا کند و کشاورز بتواند به سود واقعی خود دست یابد.
او گفت: استقبال کشاورزان از این طرح کم بوده است و دلیل آن نیز فروش زرشک در بقیه جا‌ها با قیمت بالاتر است.

حمایت مسئولین گرهی را باز نکرد

در جهت برداشتن بار مشکلات از روی دوش کشاورزان زرشک کار خراسان جنوبی که محصولی مرغوب را تولید کرده و به بازار عرضه می‌کنند، سازمان تعاون روستایی طرح خرید حمایتی یاقوت سرخ را از ۲۵ آذر ماه در استان کلید زد. پیش از اجرای طرح به نظر می‌رسید که این اهرم حمایتی بتواند سر و سامانی به بازار فروش زرشک و قیمت آن بدهد.
اما زبان کشاورزان گویای روی دیگر سکه خرید حمایتی زرشک است؛ آن‌ها می‌گویند این طرح نتوانسته آن طور که شایسته است به حل مشکل کشاورزان بپردازد و قیمت خرید محصول همچنان پایین است و کشاورز سود واقعی اش را دریافت نمی‌کند.
در این طرح تنها زرشک کاران خرده مالک آن هم به تعداد کم بودند که محصول خود را به تعاونی‌ها عرضه کردند که همان‌ها نیز حالا از پرداخت دیرهنگام مبلغ محصول خود نالان اند. به نظر می‌رسد طرحی که قرار بود آلام کشاورزان را بکاهد و مشکل گشای آنان شود، بازار محصول آن‌ها را هم کساد کرده.
مسئولین باید با برنامه ریزی دقیق‌تر و خرید زرشک با قیمت مناسب تر، خرید را به معنای واقعی حمایت نزدیک کنند.
مقاله قبلیوضعیت تولید و ذخایر گوشت و مرغ مطلوب است
مقاله بعدینیاز کشور به واردات ۲۰ میلیون تن نهاده دامی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید