آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44219

صدور بیش ‌از ۴۰۰ میلیون دلار مواد غذایی به روسیه

ایران در نمایشگاه پروداکسپو روسیه

سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت از برگزاری پاویون ایران در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی محصولات کشاورزی و صنایع غذایی و آشامیدنی "پروداکسپو" روسیه خبر داد.

ایران در نمایشگاه پروداکسپو روسیه

اخبار سبز کشاورزی؛ اکبر گداری ابراز امیدواری کرد با توجه به امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد با روسیه و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، صادرات ایران در گروه‌های مواد غذایی از حدود ۴۰۰ میلیون دلار در حال حاضر به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار در دو سال آینده برسد.

گداری اظهار کرد: کل واردات مواد غذایی روسیه از جهان بیش از ۳۳ میلیارد دلار در سال است که ۴۰۱ میلیون دلار از این رقم به محصولات ایرانی اختصاص دارد، بنابراین حدود ۱.۲ درصد از کل واردات این محصولات به روسیه، از ایران انجام می‌شود.

وی افزود: بیشترین کالاهای محصولات کشاورزی و صنایع غذایی که از ایران به روسیه صادر می‌شود شامل میگو، کیوی، پرتقال، پسته، فلفل دلمه‌ای، هندوانه، کشمش، آبمیوه، هلو، شلیل و کاهو کروی است.

افزایش صادرات ایران به روسیه در دو آینده

سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ابراز امیدواری کرد که با توجه به امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد با روسیه و اتحادیه اقتصادی اوراسیا صادرات ایران در این گروه‌های کالایی از سوی تولید کنندگان و صادر کنندگان در دو سال آینده به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار در سال برسد.

این مقام مسوول همچنین از برگزاری پاویون ایران در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی محصولات کشاورزی و صنایع غذایی و آشامیدنی "پروداکسپو" روسیه ۲۰۲۴ در محل نمایشگاهی اکسپونسر شهر مسکو با حضور بیش از ۱۲ شرکت تولیدی - صادراتی ایرانی خبر داد و گفت: این نمایشگاه در فضایی حدود ۲۰ هزار متری با مشارکت ۱۷ کشور شامل ترکیه، بلاروس، چین، کره، مالزی، تاتارستان، داغستان و ... از تاریخ ۱۶ تا ۲۰ بهمن ماه سال جاری مصادف با ۱۲ تا ۱۶ فوریه ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد.

به گفته وی این نمایشگاه سال گذشته میلادی با حضور ۲۰۳۲ شرکت تولیدی صادراتی و با مشارکت ۱۵۶۵ شرکت روس، ۴۵۷ شرکت خارجی و ۱۰ شرکت ایرانی و ۱۲۰ شرکت فروشگاه زنجیره‌ای بین‌المللی و روسی و ۶۷ هزار و ۷۰۰ بازدید کننده برگزار شد.

گداری با بیان این که این نمایشگاه از بزرگترین و با اهمیت‌ترین نمایشگاه‌های مورد توجه در روسیه و منطقه آسیای میانه است، خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه علاوه بر خریداران و تامین کنندگان محصولات کشاورزی و صنایع غذایی روسیه، از دیگر کشورهای حوزه آسیای میانه جهت تامین محصولات غذایی برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای و خرده‌فروشی حضور خواهند داشت.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای